Wersja do wydruku
 
Zaproszenie na inaugurację VI edycji Warszawskiej Linii Edukacyjnej

Szanowni Państwo,

7 października (wtorek) zapraszamy na szóstą już edycję kampanii społecznej „Warszawska Linia Edukacyjna” skierowaną do dzieci w wieku szkolnym (klasy 1-6 szkoły podstawowej), mającą na celu edukowanie młodych pasażerów komunikacji miejskiej pod kątem bezpieczeństwa i przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Kampania rozpocznie się o godz. 10:30 konferencją prasową na terenie hali Zakładu Realizacji Przewozów R1 „Wola” przy ul. Młynarskiej 2.

Kampania z roku na rok wzbudza coraz większe zainteresowanie zarówno ze strony dzieci, jak i rodziców, a także nauczycieli, którzy bezpieczeństwo swoich pociech traktują absolutnie priorytetowo. W poprzednich edycjach liczba dzieci, które wzięły udział w kampanii przekroczyła 6 000. W tym roku do tej liczby dołączy kolejny 1 000 dzieci – małych pasażerów, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, czym grozi nieprzestrzeganie przepisów takich jak: brak ważnego biletu, dewastacja mienia czy nieudzielenie pierwszej pomocy potrzebującym.

W konferencji prasowej inaugurującej kampanię,  oprócz uczniów i zaproszonych gości, udział wezmą: Pani Joanna Baczewska, Członek Zarządu Tramwajów Warszawskich Sp. z o.o.; Pan Piotr Idzikowski, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Warszawy; Pani Karolina Malczyk, Zastępca Dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy; Pan Grzegorz Dokurno, Wiceprezes Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego S12; Pan Igor Krajnow, Rzecznik Prasowy Zarządu Transportu Miejskiego.

Nauka przez zabawę

Po zakończeniu konferencji dzieci będą miały okazję sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu bezpiecznego podróżowania,
a poprawne odpowiedzi zostaną nagrodzone przez Pana Bilecika, Policjanta Borsuka i Geparda Ratownika. O 11:00 dzieci obejrzą 30-minutowy spektakl edukacyjny pt.: „Pirat Alonzo i Skarb Królowej Mórz”, w którym poznają pełną przygód historię zabawnego, niezdarnego pirata, który postanawia wyruszyć na poszukiwanie skarbu Królowej Mórz, a będzie to podróż nie tylko pełna przygód i wyzwań, ale i bardzo pouczająca; pirat Alonzo bowiem nauczy się, że zawsze trzeba pomagać potrzebującym, odkryje wartość przyjaźni, a także dowie się, jak ważne jest to, by cieszyć się z najdrobniejszych rzeczy i nie popadać łatwo w zły nastrój.

Na koniec wszystkie dzieci odbędą przejażdżkę wokół zajezdni zabytkowymi wagonami, podczas której instruktorzy Nadzoru Ruchu Tramwajów Warszawskich oraz policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji nauczą zasad podróżowania komunikacją miejską, ze szczególnym uwzględnieniem zachowania bezpieczeństwa; powiedzą także, jak prawidłowo reagować na zdarzenia zagrażające życiu i zdrowiu. Młodzi warszawiacy nauczą się udzielania pierwszej pomocy pod okiem ratowników z Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego S12.

Dzieci  zostaną obdarowane zestawem ratunkowym do udzielania pierwszej pomocy, odblaskową kamizelką i materiałami edukacyjnymi.

Zakończenie inauguracji  planowane jest na 12:30.

O Warszawskiej Linii Edukacyjnej

Lekcje będą się odbywały w każdy piątek miesiąca, do 12 czerwca 2015 roku. W roku szkolnym 2014/2015 odbędzie się łącznie 54 lekcji. Liczymy, że dzięki kampanii ci młodzi ludzie wyrosną na świadomych i niosących pomoc użytkowników komunikacji miejskiej, dając tym samym przykład swoim rówieśnikom.

Organizator akcji: Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.

Partnerzy: Zarząd Transportu Miejskiego, Komenda Stołeczna Policji, Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego S12, Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawa


Zapraszamy na Pragę - Dni Transportu Publicznego 2014

Z okazji odbywającej się w dniach 16-22 września 13. edycji „Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu” Spółka Tramwaje Warszawskie, wspólnie z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej zaprasza wszystkich sympatyków transportu publicznego na wystawę taboru współczesnego i zabytkowego
w zajezdni R2 „Praga” na ul. Kawęczyńskiej 16 oraz na piknik, który odbędzie się 20 września (sobota), na terenie zajezdni autobusowej na ul. Ostrobramskiej 38. Na okoliczność Święta Komunikacji uruchomiona zostanie bezpłatna, specjalna linia dowozowa „D”, która będzie kursować pomiędzy pl. Narutowicza a zajezdnią „Praga”.

Tegoroczne obchody Dni Transportu Publicznego rozpoczną się o godzinie 10:00 i potrwają do godziny 16:00. Podczas trwania pikniku na zwiedzających będzie czekało mnóstwo atrakcji, a wśród nich:
- stoisko promocyjne Tramwajów Warszawskich oraz innych firm komunikacji miejskiej w Warszawie;
- koło fortuny, quizy sprawdzające wiedzę dotyczącą przewoźników, taboru i historii komunikacji miejskiej;
- wystawa miniatur tramwajów zabytkowych oraz modeli autobusów;
- gra miejska w ramach kampanii pt.: „Kierunek życzliwość w komunikacji miejskiej” (warunkiem udziału jest wcześniejsze zgłoszenie, do dnia 19 września na adres: gra@tw.waw.pl; decyduje kolejność zgłoszeń);

2.jpg

- pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy;
- ścianka wspinaczkowa;
- pokaz umiejętności przeszkolonego psa;
- występ kabaretu K2;
- pokaz karate;
- układanie klocków lego i wiele innych…

1.jpg

Natomiast na terenie zajezdni tramwajowej R2 „Praga” entuzjaści komunikacji tramwajowej będą mogli przyjrzeć się
z bliska taborowi nowoczesnemu, zabytkowemu oraz pojazdom specjalnym. Do Państwa dyspozycji oddajemy wagony tupu: 120Na „Swing”, 120Na „Swing DUO”, 112N, 105N,
A – jeden z najstarszych tramwajów znajdujących się w posiadaniu Spółki (nr tab.43), N (nr tab.674), 13N (nr tab. 407), Lw (nr tab. 541), Windhoff S1 (szlifierka szynowa), K 2213 (wagon techniczny), wagon-laboratorium oraz jeden
z nowszych nabytków Spółki - żuraw SCANIA, służący do podnoszenia tramwajów. W pobliżu stoiska Spółki znajdą Państwo zabytkowy omnibus konny, który niezmiennie przyciąga wielu pasjonatów tramwajów.

Dla zwiedzających przygotowaliśmy także:
- przejazd tramwajem po zajezdni (na jego trasie: stanowisko do napełniania piasecznic tramwajowych, myjnia, kanały przeglądowe) podczas której pracownik Tramwajów przybliży zasady funkcjonowania zajezdni;
- wystawę podzespołów tramwajowych, m.in. przekładni silników, wózków, przetwornic, silników, a także inne, niedostępne na co dzień części);
- możliwość obejrzenia podwozia wagonu 105N, aparatury technicznej, wyłącznie pod opieką pracownika Spółki,
w kaskach ochronnych (każdorazowo atrakcja ta będzie dostępna dla maksimum 4 osób);
- podnoszenie tramwaju typu 120Na Swing co 30 min.

Z okazji obchodów Dni Transportu Publicznego, przez cały czas trwania pikniku, do Państwa dyspozycji będą specjalne, bezpłatne linie dowozowe:
- linia tramwajowa „D”, kursująca z częstotliwością co 20 min. pomiędzy Placem Narutowicza a Zajezdnią „Praga” (obsługiwana przez wagony: 102N, 13N, K, K+4ND);
- linia autobusowa „B”, kursująca ze stacji Metro Politechnika do zajezdni „Ostrobramska”;
- linia autobusowa „A”, kursująca z zajezdni „Ostrobramska” do zajezdni „Praga”.

3.png

Natomiast poniedziałek, 22 września (poniedziałek) jest Dniem bez Samochodu, w związku z czym podróż komunikacją miejską jest bezpłatna. Zachęcamy do odwiedzenia stoiska tramwajowego oraz częstego wybierania tramwaju jako sposobu poruszania się po stolicy.


Podpisanie umowy na zakup 5 niskopodłogowych tramwajów dwukierunkowych

Dnia 15 września 2014 r. Spółka Tramwaje Warszawskie podpisała umowę z firmą Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA na zakup 5 niskopodłogowych tramwajów dwukierunkowych  typu Jazz Duo. W najbliższych miesiącach 45 wagonów tego typu zostanie włączonych do eksploatacji. Wartość umowy wynosi 47 794 596,15  zł (brutto).

Nowe tramwaje będą dwukierunkowe, niskopodłogowe, wieloczłonowe, a także w pełni klimatyzowane, zarówno w części pasażerskiej, jak i w kabinie motorniczego. Tramwaj pomieści co najmniej 200 osób (w tym 28 na miejscach siedzących). Każdy z tramwajów będzie wyposażony w automat biletowy oraz w system monitoringu wizyjnego. Ponadto, wewnątrz znajdą się: nowoczesny System Informacji Liniowej z systemem zapowiedzi głosowych oraz monitorami LCD, które umożliwią emitowanie reklam; System Zliczania Pasażerów oraz Rejestrator Zdarzeń. Tramwaje będą wyposażone w pokładowy zasobnik energii, co przyczyni się do znacznego zmniejszenia zużycia energii. Jeden z tramwajów będzie przystosowany do nauki jazdy.

Zamówienie obejmuje także specjalistyczne wyposażenie obsługowe, pakiet naprawczy, pakiet eksploatacyjno-naprawczy, szkolenia, dokumentację techniczną, łącznie z licencjami i oprogramowaniem, a także wykonywanie napraw powypadkowych podczas trwania gwarancji.

Dostawa pierwszego tramwaju planowana jest na początek lipca 2015 roku, natomiast zakończenie dostaw przewidziano na koniec września tego samego roku.

Zamówienie stanowi część projektu pn. „Zakup tramwajów niskopodłogowych do obsługi sieci komunikacji tramwajowej w Warszawie”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.