Wersja do wydruku
 
Podpisanie umowy na zakup 8 pojazdów technicznych

Spółka Tramwaje Warszawskie podpisała umowę z firmą ZPS Sp. z o. o. na zakup 8 pojazdów technicznych. Wartość umowy wynosi 21 660 300,00 zł brutto. Tramwaje zostaną dostarczone do końca 2015 roku.

1.jpg

Wykonawca dostarczy łącznie 6 dwukierunkowych tramwajów technicznych z napędem energoelektronicznym oraz pługami odśnieżnymi i 2 przyczepy przystosowane do łączenia z tramwajami. 

Pierwsza przyczepa o długości ok. 12 m zostanie przystosowana do przewozu materiałów sypkich (np. kruszywa czy tłucznia). Drugi wagon o długości 14 m zostanie przystosowany do przewozu elementów służących do budowy torowisk (np. szyn). Przyczepy będą mogły przewieźć ładunek o masie 20 ton. Wagon „dłuższy” będzie także wyposażony w żuraw, który umożliwi samodzielny wyładunek i załadunek materiału.

Tramwaje będą służyły do transportu materiałów budowlanych podczas prowadzonych remontów. Wagony znajdą swoje zastosowanie przy pracach utrzymaniowych (będą wyposażone m.in w spawarki i szlifierki). Dzięki zainstalowanym pługom odśnieżnym (lemieszowym) pojazdy te będą mogły odśnieżać torowiska. Pługi będzie można demontować podczas okresu letniego. 

Zamówienie obejmuje także pakiet eksploatacyjno-naprawczy, szkolenie pracowników Spółki oraz dokumentację techniczną wraz z licencjami i oprogramowanie, także z licencjami.

2.jpg

Tramwaje będą przystosowane do co najmniej 40-letniej eksploatacji.

Zamówienie jest częścią projektu pn. Budowa trasy tramwajowej w ciągu ul. Powstańców Śląskich oraz modernizacja zaplecza wraz z wymianą sprzętu”, który znajduje na liście podstawowej Listy projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Otwarcie ofert w przetargu na zakup 5 niskopodłogowych tramwajów dwukierunkowych

Spółka Tramwaje Warszawskie otworzyła oferty w przetargu na zakup 5 niskopodłogowych tramwajów dwukierunkowych. Jedyną ofertę złożyła firma Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA. Cena oferty wynosi 47 793 283,09 zł (brutto).

Nowe tramwaje będą dwukierunkowe, niskopodłogowe, wieloczłonowe a także w pełni klimatyzowane zarówno w części pasażerskiej, jak i w kabinie motorniczego. Tramwaj pomieści 200 osób (w tym 28 na miejscach siedzących). Każdy
z tramwajów będzie wyposażony w automat biletowy oraz w system monitoringu wizyjnego. Ponadto, wewnątrz znajdą się: nowoczesny System Informacji Liniowej  z systemem zapowiedzi głosowych oraz monitorami LCD, które umożliwią emitowanie reklam; System Zliczania Pasażerów oraz Rejestrator Zdarzeń. Tramwaje będą wyposażone w pokładowy zasobnik energii, co przyczyni się do znacznego zmniejszenia zużycia energii. Jeden z tramwajów będzie przystosowany do nauki jazdy.

Zamówienie obejmuje także specjalistyczne wyposażenie obsługowe, pakiet naprawczy, pakiet eksploatacyjno-naprawczy, szkolenia, dokumentację techniczną, łącznie z licencjami i oprogramowaniem, a także wykonywanie napraw powypadkowych podczas trwania gwarancji.

Dostawa pierwszego tramwaju planowana jest na początek lipca 2015 roku, natomiast zakończenie dostaw przewidziano na koniec października tego samego roku.

Zamówienie stanowi część projektu pn. „Zakup tramwajów niskopodłogowych do obsługi sieci komunikacji tramwajowej
w Warszawie”,
współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


"Europa zmienia Warszawę"

Szukasz pomysłu jak aktywnie spędzić w mieście początek wakacji?

Przyjdź i weź udział w grach, konkursach oraz warsztatach podczas tegorocznej edycji wydarzenia „Europa zmienia Warszawę”, organizowanego przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa. Codziennie,  od 28 czerwca do 6 lipca, w namiocie przy Krakowskim Przedmieściu, na wszystkich mieszkańców stolicy czekać będzie cała gama atrakcji, przygotowanych przez ponad czterdzieści różnych instytucji. Celem wydarzenia jest prezentacja projektów zrealizowanych w Warszawie ze środków unijnych, a także zapewnienie  kulturalno-edukacyjnej formy rozrywki dla uczestników w każdym wieku.     

r.png

W tym roku, po raz piąty Warszawiacy i Warszawianki będą mieli okazję  przekonać się w praktyce, jak bardzo fundusze unijne wpływają pozytywnie na wizerunek stolicy. Na Krakowskim Przedmieściu obok wieży Kościoła św. Anny postawiony zostanie namiot, który w trakcie trwania imprezy otwarty będzie codziennie w godz. od 10 do 18. Swoją ofertę  przedstawi w nim czterdzieści sześć instytucji realizujących m.in. projekty kulturalne, edukacyjne, medyczne oraz wiele innych .

Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w  tym roku wszystkim wydarzeniom w namiocie towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna, prezentująca najciekawsze projekty zrealizowane w Warszawie ze środków Unii Europejskiej.

Swoją obecność zapowiedzieli m.in. Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Warszawy, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Stowarzyszenie Promocji Wolontariatu oraz Miejski Ogród Zoologiczny. Podczas dziewięciodniowej imprezy zorganizowanych zostanie siedem bloków tematycznych a podczas każdego z nich dla wszystkich odwiedzających przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji.

Wydarzenie zainauguruje sobota z kulturą i sztuką, podczas którego wszyscy chętni będą mogli m.in. poznać folklor i tradycję poszczególnych części Mazowsza, wziąć udział w zajęciach muzyczno ruchowych, a także przeprowadzić proste doświadczenia wraz z „Kopernikiem na kółkach”. Drugi dzień wydarzenia poświęcony zostanie tematyce zdrowotnej – wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w szkoleniu z pierwszej pomocy, a także do skorzystania z porad personelu Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny SPZOZ oraz Szpitala Wolskiego.

Poniedziałek, 30 czerwca to blok tematyczny „Nauka, edukacja, sport”. Tego dnia nie tylko można będzie obejrzeć najciekawsze projekty, realizowane w Warszawskich dzielnicach, ale także wziąć udział w licznych grach i quizach z nagrodami.  Pierwszy dzień lipca w namiocie upłynie pod znakiem ekologii. Miejski Ogród Zoologiczny stawi się w namiocie wraz ze swoimi podopiecznymi – żółwiami oraz jaszczurkami. Wszyscy chętni sprawdzą także swoją wiedzę w Ptasiach Warsztatach.

W dzień transportu towarzyszyć nam będą Krecik oraz Pan Bilecik – maskotki  Metra Warszawskiego oraz Zarządu Transportu Miejskiego. Wraz z nimi ćwiczyć będziemy znajomość przepisów ruchu drogowego w miasteczku rowerowym oraz sprawdzać jak wygląda metro "od środka".

Jeśli jesteś zainteresowany tematyką funduszy europejskich to czwartek jest dniem dla Ciebie! Prezentację swoich projektów zapowiedziało ponad dziesięć różnych instytucji, które informować będą o możliwości pozyskania unijnych środków. Towarzyszyć nam będą także wolontariusze z różnych stron świata, reprezentujący Stowarzyszenie Promocji i Wolontariatu, którzy poprowadzą całą serię zabaw oraz warsztatów dla dzieci.

Z okazji Dnia Obywateli i Wolontariatu, Centralne Laboratorium Kryminalistyczne przygotowało całą listę atrakcji – krzesło sygnalityczne, ćwiczenia daktyloskopijne oraz konkurs motoryzacyjny. Podczas gdy młodsi uczestnicy zadowoleni będą z możliwości obejrzenia prawdziwego wozu strażackiego, starsi skorzystają z porad oferowanych przez Europejskie Centrum Konsumenckie.

Weekend kończący wydarzenie, podobnie jak pierwszy, składać się będzie z bloku kulturalno-zdrowotnego. Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze wszystkim zainteresowanym udzieli lekcji śpiewu oraz tańca ludowego, podczas gdy Muzeum Warszawy przeprowadzi serię konkursów wiedzy o Starym Mieście. O dobre samopoczucie Warszawiaków zadbają natomiast pracownicy Warszawskiego Szpitala dla Dzieci wraz z Fundacją Dr. Clown. Zespołowi Żłobków m.st. Warszawy w zajęciach i zabawach dla najmłodszych pomagać będzie natomiast Miś Żłobkuś.

W trakcie trwania imprezy, odbędą się trzy kursy Europejskiego Tramwaju Promocyjnego. 1 lipca o godzinie 17.00  Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego wspólnie z mieszkańcami Warszawy zaśpiewa w nim największe stołeczne szlagiery, natomiast 2 oraz 3 lipca  konsultanci Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Warszawa przeprowadzą  mini-lekcje poświęcone Unii Europejskiej. Uwaga! Uczestnictwo w wycieczce, zarówno osób indywidualnych jaki zorganizowanych grup, wymaga wcześniejszej rejestracji pod adresem europedirect-warszawa@um.warszawa.pl lub osobiście w namiocie podczas wydarzenia. Liczba miejsc ograniczona (25 podczas każdego przejazdu).

Przez cały okres trwania wydarzenia będzie można skorzystać z bezpłatnych usług informacyjno-doradczych świadczonych przez pracowników Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct  – Warszawa.

e.jpg
u.png


Informacja prasowa: Inauguracja kampanii społecznej "Bądźmy razem bezpieczni"

13 czerwca 2014 r. rozpoczęła się VI edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bądźmy Razem Bezpieczni”, mająca na celu zwiększenie świadomości społecznej uczestników ruchu drogowego w zakresie bezpieczeństwa i zmniejszenie liczby kolizji i wypadków.

3.png

W ostatnim roku w całej Polsce ponad 60% wypadków z udziałem tramwajów spowodowali piesi i kierowcy innych pojazdów. W Warszawie, od kilku lat, z roku na rok, liczba zdarzeń z udziałem tramwajów systematycznie spada, mimo rosnącej liczby wypadków w Warszawie, głównie ze względu na rosnącą ilość pojazdów. W roku 2013 wyniosła 3,5 % wszystkich zdarzeń drogowych w stolicy.

Celem kampanii jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez edukację i ostatecznie zmniejszenie liczby ofiar wypadków z udziałem tramwajów  do zera.

Na torach tramwajowych to piesi najczęściej są ofiarami śmiertelnymi. Głównie dlatego, że bardzo często łamiąc przepisy kodeksu drogowego przechodzą przez torowisko na czerwonym świetle albo przeskakują przez wygrodzenia zabezpieczające tory tramwajowe. Kierowcy zapominają , że tramwaj się nie może zatrzymać się natychmiast po uruchomieniu hamulca. Tramwaj waży aż 40 ton i ma co najmniej dwukrotnie większą drogę hamowania niż samochód. Człowiek, który dostaje się pod jadący tramwaj nie ma żadnych szans na przeżycie.

Już po raz 6. Spółka Tramwaje Warszawskie organizując kampanię społeczną pn. „Bądźmy Razem Bezpieczni” zwraca szczególną uwagę wszystkim uczestnikom ruchu drogowym na istotny problem bezpieczeństwa w ruchu tramwajowym. W tym roku Tramwaje Warszawskie wraz ze spółkami tramwajowymi z Krakowa, Torunia, Gorzowa Wielkopolskiego, Grudziądza, Częstochowy, Chorzowa, Łodzi, Wrocławia i Poznania prowadzą działania zwiększające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego na skalę ogólnopolską.

Kampania rozpoczyna się 13 czerwca 2014 roku i będzie trwać do końca grudnia 2014 r.

W dniu inauguracji w amfiteatrze Parku Sowińskiego w Warszawie miała miejsce konferencja prasowa, mająca na celu uwrażliwienie wszystkich uczestników ruchu drogowego – kierowców, pieszych, rowerzystów, motocyklistów na wszelkie zagrożenia i konsekwencje, jakie wynikają z braku ostrożności na drogach i torowiskach.

W trakcie konferencji uczestnicy mieli możliwość oglądania na telebimach symulacji wypadków tramwaju z samochodem osobowym z Torunia i Krakowa oraz materiały filmowe z innych miast Polski, obrazujące szeroko prowadzone działania edukacyjne na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

1.JPG

Podczas konferencji przemawiać będą (wg kolejności wystąpień):

 • Michał Szczerba - poseł na sejm RP - wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego;                                    
 • Mariusz Sokołowski - rzecznik Komendy Głównej Policji;
 • Emilian Kamiński - dyrektor Teatru Kamienica w Warszawie;
 • Adam Pietrzak - koordynator Krajowy Ratownictwa Drogowego;
 • Maciej Mosiej - sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego;
 • Jacek Kozłowski - wojewoda województwa Mazowieckiego;
 • Wojciech Morawski – wiceprezes Polskiego Związku Motorowego;
 • Adam Struzik - marszałek województwa Mazowieckiego;
 • Grażyna Houwalt - biuro edukacji m.st Warszawy;
 • Włodzimierz Paszyński - prezydent m.st. Warszawy;
 • Mieczysław Reksnis – dyrektor biura drogownictwa i komunikacji m.st. Warszawy.
   

Ponad 2000 uczniów szkół podstawowych miało okazję obejrzeć m.in.:

 • warsztaty z udzielania pierwszej pomocy Jednostki Ratownictwa Wysokościowego s12
 • warsztaty „Bezpieczny rowerzysta” Klubu rowerowego Trybik
 • spektakl edukacyjny „KULEK” w wykonaniu aktorów Teatru Kamienica, nt. bezpiecznych zachowań młodzieży w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej
 • występy grupy tanecznej Equrolla Dance Studio w odblaskach
 • pokaz technik interwencyjnych Straży Miejskiej
 • paradę motocyklistów Fundacji Jednym Śladem.

Kampania społeczna „Bądźmy Razem Bezpieczni” z roku na rok znajduje coraz większe grono odbiorców, co znacząco przekłada się na zmniejszenie się ilości wypadków na drogach. Spółka współrealizuje założenia „Dekady Działań na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2011-2020” polegające na poprawie światowego bezpieczeństwa drogowego poprzez dążenie do zredukowania liczby osób zabitych i rannych w wypadkach drogowych.

Nośniki VI edycji kampanii społecznej „Bądźmy Razem Bezpieczni”. Kampania będzie promowana na:

 • powierzchnia zewnętrzna prawych burt tramwajowych w Warszawie– 40 wagonów typu 105N
 • powierzchnia zewnętrzna burt tramwajowych w miastach:
  Łódź, Toruń, Kraków, Poznań, Wrocław, Częstochowa, Gorzów Wlkp., Chorzów, Grudziądz;
 • monitory LCD 19” w tramwajach – wyświetlanie spotu kampanii w miastach: Warszawa, Łódź, Toruń, Kraków, Poznań, Wrocław, Częstochowa, Gorzów Wlkp., Chorzów, Grudziądz;
 • plakaty (ramki, tablice, koszyki w tramwajach) w tramwajach w  Warszawie i w/w miastach;
 • plakaty w szkołach i urzędach w  Warszawie
 • książeczka edukacyjna „Bądźmy Razem Bezpieczni”
 • płyta DVD – z nagraniem spektaklu edukacyjnego
 • gadżety „odblaski życia”
 • podstrona strony internetowej TW z linkami do stron www innych spółek partnerskich;
 • Radio Zet - emisja spotu radiowego;
 • Telewizja TVP Warszawa – emisja spotu telewizyjnego, relacja na żywo;
 • Spektakl edukacyjny  „Kulek” - 20 spektakli edukacyjnych dla 7 000 dzieci.

2.JPG

Organizator: Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.

Współorganizatorzy: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie Sp z o.o., Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie , Wlkp., Tramwaje Śląskie S.A. (GOP), Miejski Zakład Komunikacji Sp z o.o. w Grudziądzu, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp z o.o. w Łodzi,

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne  Sp z o.o. w Poznaniu, Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp z o.o. we Wrocławiu

Patronat honorowy:

Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego / Dekada BRD 2011-2020, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Rzecznik Praw Dziecka, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent miasta stołecznego Warszawy, Komenda Główna Policji, Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej

Partnerzy:

Komenda Stołeczna Policji , Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Straż Miejska w Warszawie, Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT, Polski Związek Motorowy, Fundacja „Jednym Śladem”, Fundacja „Jedź Bezpiecznie”, Klub rowerowy „Trybik”, Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego s12, Urząd dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Zespół Szkół Samochodowych nr 2 w Warszawie

Partnerzy medialni: TVP Warszawa, Radio ZET

Partnerzy kulturalni: Teatr Kamienica

Sponsorzy: Novamedia Innovision, Stołeczna Estrada, Catering Feel The Taste