Wersja do wydruku

Omnibusy znowu na ulicach Warszawy

 
Zapraszamy do zapoznania się z rozkładem jazdy.
UWAGA: w dni upalne oraz deszczowe kursowanie omnibusu konnego może zostać zawieszone.


Przyśpieszenie prac na przejeździe ulic Wołoskiej i Domaniewskiej

Spółka Tramwaje Warszawskie zakończy prace na przejeździe ulic Wołoskiej i Domaniewskiej o 3 dni wcześniej niż było to wcześniej planowane. Prace przy modernizacji torowiska, które wiązały się
z największymi utrudnieniami w ruchu, zakończą się 28 sierpnia. Nadal wyłączony będzie jeden pas ruchu
ul. Wołoskiej (odc. Woronicza–Marynarska) ze względu na potrzeby firmy Balzola, realizującej przebudowę ul. Wołoskiej na zlecenie Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

W związku ze sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i sprawną organizacją pracy możliwe było przyśpieszenie prac
w tym rejonie miasta.  Ruch samochodowy planujemy przywrócić w nocy z 27 na 28  sierpnia.

Natomiast ruch tramwajów zostanie przywrócony 31 sierpnia.  Pozostałe prace wykończeniowe (np. roboty brukarskie
na peronach przystankowych) przy modernizacji  torowiska w ul. Wołoskiej będą się wiązały z nieznacznymi utrudnieniami
w ruchu.


Rozpoczynamy modernizację trasy tramwajowej Dworzec Wileński - Żerań Wschodni

Spółka Tramwaje Warszawskie rozpoczyna modernizację trasy tramwajowej od Dworca Wileńskiego do pętli Żerań Wschodni. Ten długi odcinek zmieni się w nowoczesną trasę - taką jak inne warszawskie torowiska.

Zmianą, którą pasażerowie odczują najbardziej, będzie przebudowa aż 34 platform przystankowych – zostaną one wydłużone i dostosowane do tramwajów niskopodłogowych; pojawią się rampy wjazdowe i płytki z wypustkami ostrzegającymi przed zbliżaniem się do krawędzi. Największa przemiana czeka przystanki „Bródnowska” na ul. 11 Listopada - po remoncie do tramwaju nie będzie się już wsiadało z poziomu jezdni. W tym miejscu, na długości kilkuset metrów, tory tramwajowe poprowadzone zostaną po łuku - tramwaj jadący w kierunku ul. Targowej „przybliży się” do chodnika, na którym będzie nowy przystanek, natomiast w przeciwnym kierunku (do Ronda Żaba) platforma przystankowa powstanie w miejscu dotychczasowego toru. To duże ułatwienie dla pasażerów. Zmodernizowane zostaną przejazdy drogowe przez tory, wymienią kilka kilometrów torów, poprawią trakcję i układ zasilania.

Niestety, tramwajowe remonty wiążą się z wyłączeniami z ruchu tramwajów. Kierowcy powinni liczyć się ze zwężeniami ulic, z zamykaniem i przebudową przejazdów. Prace rozpoczną się 30 sierpnia i zakończą 15 listopada.

Roboty będą kosztowały 65 mln zł. W ramach projektu pn.: „Obsługa północnych obszarów Warszawy komunikacją tramwajową w związku z rozbudową sieci metra oraz zakupem taboru” Tramwaje Warszawskie dostaną ponad 31 mln zł dofinansowania unijnego.

Remont podzielono na trzy główne etapy:

Etap I:  30 sierpnia - 20 września

W niedzielę 30 sierpnia tramwaje nie będą jeździły od Dworca Wileńskiego do pętli Żerań Wschodni oraz do pętli Czynszowa (czyli ulicami: 11 Listopada, św. J. Odrowąża, Matki Teresy z Kalkuty, Rembielińską, Annopol oraz Stalową) oraz od Ronda S. Starzyńskiego do Ronda Żaba (czyli ul. S. Starzyńskiego). Na Bródnie, na ul. Matki Teresy z Kalkuty, po wschodniej stronie przystanków, zamontowany zostanie rozjazd do zawracania tramwajów i od 31 sierpnia tramwaje dwukierunkowe będą tu dojeżdżały od Ronda S. Starzyńskiego.

Etap II: od 21 września do 23 października

Całkowite wyłączenie ruchu tramwajowego na podanych trasach; przestaje kursować także tramwaj dwukierunkowy. Od 10 października tramwaje będą dojeżdżały do pętli Czynszowa. Od 24 października przywrócony zostanie normalny ruch tramwajów. 

Etap III: od 2-3 listopada do 15 listopada

Remont pętli Annopol, tramwaje będą jeździły do pętli Żerań Wschodni. 

Zmiany w komunikacji miejskiej

Podczas pierwszego etapu remontu zawieszone zostanie kursowanie linii: 3, 4, 23, 25 i 41. Pasażerów przewiozą trzy zastępcze linie autobusowe i dwukierunkowe tramwaje. Na tory wyjadą też dwie uzupełniające linie tramwajowe. Od 30 sierpnia nie będą kursowały linie 3, 4, 23, 25 i 41. Pierwszy etap zmian obowiązywać będzie do 20 września. Podczas prowadzonych prac linia tramwajowa nr 1 obsługiwana będzie - tak jak podczas remontu na ulicy Grójeckiej linia 79 - tramwajami dwukierunkowymi. W związku z montażem rozjazdu 30 sierpnia linia 1 kursować będzie na trasie skróconej do pętli RATUSZOWA-ZOO.

Od 31 sierpnia linia 1 kursować będzie na trasie:

BUDOWLANA - Odrowąża – Starzyńskiego – most Gdański – Okopowa – Towarowa – Grójecka – BANACHA.

Tramwaje linii 1 w godzinach szczytu podjeżdżać będą na przystanki co cztery minuty, pomiędzy godzinami szczytu co sześć minut, a w weekendy co około 7-8 minut.

Uruchomione zostaną również dwie tramwajowe linie uzupełniające. Linie 23 i 25 zostaną zastąpione linią 73, a linie 3 i 4 – linią 74. Tramwaje kursować będą w godzinach szczytu co osiem minut, pomiędzy nimi co 12, a w weekendy co 15 minut. Linie 73 i 74 pojadą trasami:

  • 73 BANACHA  - Grójecka – Al. Jerozolimskie – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – Wolska – Młynarska – Obozowa – Powstańców Śląskich – NOWE BEMOWO
  • 74 GOCŁAWEK – Grochowska – Targowa - al. Solidarności – Marszałkowska – Puławska – WYŚCIGI
  • Pasażerowie mogą skorzystać też z trzech autobusowych linii zastępczych: Z-3, Z-4 i Z-5. Linia Z-4 będzie kursowała tylko w godzinach szczytu, czyli od godziny 6.00 do 10.00 i od godziny 14.30 do 20.00. Autobusy pojadą trasami:
  • Z-3 ŻERAŃ WSCHODNI – Annopol – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty – Odrowąża – Starzyńskiego – Jagiellońska – DW. WILEŃSKI
  • Z-4 SUWALSKA – Łabiszyńska – Łojewska – Chodecka – Kondratowicza  – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty – Św. Wincentego – Trocka – Radzymińska - DW. WILEŃSKI.
  • Z-5 ŻERAŃ WSCHODNI – Annopol – Rembielińska – MATKI TERESY Z KALKUTY

Autobusy podjeżdżać będą na przystanki co cztery minuty w godzinach szczytu oraz co pięć minut pomiędzy godzinami szczytu i w weekendy.

Zmiany w ruchu drogowym

Od 30 sierpnia zamknięta będzie ul. 11 Listopada pomiędzy ul. Targową a ul. Inżynierską. Plac budowy znajdzie się na skrzyżowaniu z ul. Inżynierską i z tego powodu nie będzie można przeciąć ul. 11 Listopada jadąc w ciągu ul. Inżynierskiej. Objazd zostanie poprowadzony ulicami Targowa – Ratuszowa – 11 Listopada; na tej ostatniej (pomiędzy ulicami Inżynierską i Ratuszową) będzie wprowadzony ruch dwukierunkowy. Tak będzie do 18 września.

Do 13 września wyłączony z ruchu zostanie także przejazd przez tory tramwajowe i ul. Rembielińską pomiędzy ulicą Bartniczą a Wyszogrodzką. Ulica Bartnicza stanie się nieprzejezdna przez torowisko tramwajowe w kierunku ul. Chodeckiej a ul. Wyszogrodzką będzie można dojechać do skrzyżowania i skręcić w ul. Rembielińską. Objazd dla zamkniętego odcinka ul. Bartniczej zostanie poprowadzony ul. Poborzańską.

Poza tym do 13 września zamknięta dla ruchu będzie południowa jezdnia ul. Bazyliańskiej na skrzyżowaniu z ul. Rembielińską. W tym miejscu remontowany będzie przejazd przez torowisko, a ruch w obydwu kierunkach zostanie skierowany na północną jezdnię.


Szybciej tramwajem na Bielanach

Tramwaje Warszawskie rozpoczęły proces wdrażania bezwarunkowych priorytetów dla tramwajów na ciągu ul. Marymonckiej - od Trasy Mostu Marii Skłodowskiej-Curie do węzła Metro Marymont - łącznie ze skrzyżowaniami w obrębie tzw. serka bielańskiego.

Na wszystkich skrzyżowaniach wzdłuż ul. Marymonckiej zostanie gruntownie przebudowany system sterowania ruchem
i wprowadzony tzw. bezwarunkowy priorytet (efektywniejsze przydzielanie sygnału, czyli „pionowej kreski” pozwalającej tramwajom na wjazd na skrzyżowanie).

Tramwaje na krótko będą się musiały zatrzymać jedynie na skrzyżowaniu ks. J. Popiełuszki i J. Słowackiego. Przy bardzo niekorzystnym zbiegu okoliczności tramwaje będą tutaj musiały poczekać maksymalnie pół minuty. Obecnie na światło czeka się do dwóch minut.

Skorzystają na tym pasażerowie. Dzięki zastosowaniu priorytetów czas podróży tramwajami linii nr 6, 17 i 27 skróci się
o ok. 20-25 proc., tj. od dwóch do czterech minut, w zależności od pory dnia i kierunku jazdy.

Wzorem takich miast jak Paryż, Berlin, Monachium czy Amsterdam miasto dąży do tego, by zminimalizować czas tracony przez tramwaje na skrzyżowaniach i zwiększyć komfort podróżowania tym środkiem transportu.

Trwają już prace związane z wprowadzeniem priorytetów na trasie od Ratusza Bemowo do ul. Redutowej (bez skrzyżowań Połczyńska-Dźwigowa oraz Fort Wola). Zainstalowane są już wszystkie pętle indukcyjne, w przygotowaniu jest oprogramowanie sterowników sygnalizacji świetlnej. Uruchomienie priorytetów na tych dziewięciu skrzyżowaniach przewidziane jest jesienią br.

Równolegle, tramwajarze kończą prace związane z wprowadzeniem priorytetu dla tramwajów na ul. J. Słowackiego i na placu Wilsona. W przyszłym roku  planowane jest natomiast wdrożenie priorytetu na ul. Radiowej, Puławskiej, Wołoskiej, a w latach 2017-2018, m.in. w Alei Waszyngtona oraz na ul. Grochowskiej.

Dotychczas bezwarunkowy priorytet w stolicy zastosowano na trasie linii 2 (z wyjątkiem skrzyżowania z ul. Myśliborską).


Mobilna Kawiarnia Naukowa - ostatnie spotkanie

Już w najbliższy piątek, 21 sierpnia, o godzinie 19.00 z al. Zielenieckiej wyruszy ostatni już, w ramach Mobinej Kawiarnii Naukowej, tramwaj promocyjny. Tematem spotkania będzie "Sztuka (w) komunikacji". Zgłoszenia pod adresem mejlowym: kawiarnia@tw.waw.pl - liczba miejsc ograniczona! Serdecznie zapraszamy!

MKN2_17_21_08_2015.jpg