Wersja do wydruku
 
Notatka prasowa: Inauguracja kampanii społecznej „Bądźmy Razem Bezpieczni” - 24.06.2015 r.

24 czerwca, na terenie Zajezdni Tramwajowej R1 „Wola”, rozpoczęła się VII edycja kampanii społecznej „Bądźmy Razem Bezpieczni” organizowana przez Spółkę Tramwaje Warszawskie.

Kampania stawia sobie za cel zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ograniczenie zagrożeń życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego. Cel ten jest realizowany przez Spółkę oraz naszych Partnerów poprzez liczne działania edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych w Warszawie.

1.jpg

Inaugurację tegorocznej kampanii rozpoczęła konferencja prasowa, w której udział wzięli: Michał Szczerba – Poseł na sejm RP, Piotr Jakubczak – Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, Katarzyna Czaj-Trzcińska – Dyrektor Zespołu Spraw Społecznych i Prawa Administracyjnego Biura Rzecznika Praw Dziecka oraz Joanna Baczewska – Członek Zarządu Spółki Tramwaje Warszawskie. Konferencja była okazją do podkreślenia znaczenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także konieczności eliminowania złych nawyków wszystkich uczestników ruchu drogowego, do których należą: blokowanie skrzyżowań oraz torowiska, przechodzenie przez torowisko w miejscu niedozwolonym, ignorowanie zakazów skrętu w lewo oraz łamanie pozostałych przepisów ruchu drogowego.

2.JPG
3.JPG

Po konferencji miał miejsce panel dyskusyjny, w którym eksperci, oprócz przestrzegania przed niebezpiecznymi sytuacjami na drodze, wyrazili nadzieję, iż dzieci, po udziale w działaniach związanych z kampanią „Bądźmy razem Bezpieczni” będą
w przyszłości ostrożniejsi, a z upływem lat, staną się przykładem do naśladowania dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

4.JPG

Następnie, odbyła się symulacja zderzenia tramwaju z samochodem osobowym oraz pokaz profesjonalnej akcji ratowniczej
z udziałem specjalistycznych służb, który w dobitny sposób zobrazował konsekwencje lekkomyślnego zachowania kierowcy przejeżdżającego przez torowisko.

5.JPG

Inauguracja zakończyła się spektaklem muzycznym w formie koncertu piosenek pt.: „Bezpieczna droga do szkoły”. Koncert, którego celem było promowanie właściwych postaw i nawyków wśród dzieci, w sposób zabawny i przystępny przekazał najmłodszym warszawiakom wiedzę w zakresie bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.

7.jpg
8.JPG

Kolejne działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym

W ramach działań kampanii Tramwaje Warszawskie, wraz z Partnerami, przygotowały szereg bezpłatnych działań edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych w Warszawie:

 • Akademia Filmowa „Bądźmy Razem Bezpieczni” w Multikinie (4 pokazy filmowe w dniach: 9 VII, 23 VII, 6 VIII, 20 VIII) w ramach akcji „Lato w mieście”). W programie m.in.: prelekcje filmów edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w środkach komunikacji miejskiej oraz na drodze, a także projekcja pełnometrażowego filmu pt.: „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele”;
 • Spektakl edukacyjny „Kulek” w Teatrze Kamienica w Warszawie (12 spektakli – od 1 X do 31 XII 2015 r., dla łącznie ok. 4 000 dzieci – zapisy od 1 IX). Poprzez przygody nietypowego przyjaciela Kacpra, Kulka - ulubieńca publiczności - dzieci nauczą się, jak należy zachowywać się podczas jazdy tramwajem, jak reagować w sytuacjach zagrożenia zdrowa i życia w taki sposób, by zawsze bezpiecznie dotrzeć do celu;
 • Interaktywne warsztaty edukacyjne: „Tajemnica tramwaju” w Instytucie Teatralnym
  (20 warsztatów na jesieni 2015 r. dla ok. 1 200 dzieci – zapisy od września) skierowane są dla uczniów klas 1-6 i bazują na formule zabawy teatralnej i dotyczą bezpieczeństwa w ruchu tramwajowym;
 • Warsztaty edukacyjne w Miasteczku Ruchu Drogowego Straży Miejskiej przy ul. Sołtyka 8/10
  w Warszawie (200 lekcji od 21 IX do 30 X 2015 r. dla ok. 6 000 dzieci – zapisy od 1 września) przeznaczone dla uczniów klas 4-6. Stacjonarne Miasteczko Ruchu Drogowego to blisko 4 tys. m2 placu manewrowego, 750 m jezdni
  i ścieżek rowerowych, 38 m torów tramwajowych, 20 sygnalizatorów świetlnych, 130 znaków drogowych, tramwaj, zapory kolejowe, skrzyżowania i rondo, gdzie najmłodsi mogą zdobywać nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne umiejętności poruszania się  po mieście.
 • Internetowa gra edukacyjna dla kierowców zrealizowana przez Fundację ZenDriving pod opieką merytoryczną psycholog Agaty Sobieckiej ma na celu zbadanie uważności oraz stylu jazdy przyszłych i obecnych kierowców
  w wybranych przedziałach wiekowych. Prosta 45-sekundowa umożliwia użytkownikom trening funkcji poznawczych,
  w tym: spostrzegania, uwagi wzrokowej, widzenia peryferyjnego, pamięci, podejmowania decyzji, czujności uwagi, czasu reakcji złożonej i przerzutności uwagi. Jest to również interesujący refleksomierz, gwarantujący dobrą zabawę.

Nośniki kampanii Bądźmy razem Bezpieczni

Przekaz kampanii będzie docierał do mieszkańców poprzez:

 • spoty reklamowe emitowane na antenie TVP Warszawa i w sieci kin Multikino oraz na monitorach LCD wewnątrz warszawskich tramwajów;
 • spoty radiowe nadawane w Radiu Kolor oraz audycję ostrzegawczą dla kierowców;
 • plakaty kampanii rozwieszone w warszawskich szkołach i w tramwajach;
 • grafikę kampanii na prawych burtach tramwajów w Warszawie;
 • odblaski życia i książeczkę edukacyjną „Bądźmy Razem Bezpieczni”.

Z każdym rokiem z satysfakcją obserwujemy zmniejszanie się ilości wypadków
i kolizji z udziałem tramwajów. Dla Spółki Tramwaje Warszawskie, jako organizatora kampanii, nie ma większej nagrody
za dotychczasowe starania i podejmowane inicjatywy aniżeli fakt, iż społeczeństwo jest bardziej świadome zagrożeń i  ostrożne
w ruchu drogowym.


Inauguracja VII kampanii społecznej "Bądźmy Razem Bezpieczni"

Już jutro (24 czerwca) rusza VII edycja kampanii społecznej  „Bądźmy Razem Bezpieczni”.  Zapraszamy na inaugurację, która odbędzie się w godz. 10:00-13:00 na terenie Zajezdni Tramwajowej R1 „Wola” (ul. Siedmiogrodzka 20; wjazd wyłącznie od ul. Siedmiogrodzkiej).

W ramach inauguracji odbędzie się m.in. panel dyskusyjny: „Dziecko najmniej świadomym i doświadczonym uczestnikiem ruchu drogowego”, podczas którego eksperci podejmą temat kształtowania wzorowych postaw i nawyków wśród dzieci oraz zwrócą szczególną uwagę na temat zdolności przewidywania dorosłych podczas codziennych sytuacji na drogach.

Zaprezentujemy również symulację zderzenia tramwaju z samochodem osobowym, co będzie podsumowaniem podejmowanych dyskusji dotyczących wypadków i kolizji będących konsekwencją braku uwagi i koncentracji uczestników ruchu drogowego.

Inaugurację zakończy koncert piosenek pt.: „Bezpieczna droga do szkoły”.

Komputerowa gra edukacyjna

Zachęcamy także do sprawdzenia własnego stylu jazdy oraz spostrzegawczości w 45-sekundowej grze internetowej przygotowanej specjalnie dla Spółki na okoliczność kampanii „Bądźmy Razem Bezpieczni” przez Fundację ZenDriving zamieszczonej na stronie: http://www.brb.waw.pl.

Gra umożliwia trening funkcji poznawczych, w tym: spostrzegawczości, uwagi wzrokowej, widzenia peryferyjnego, pamięci, podejmowania decyzji oraz czujności. Gra przeznaczona jest dla wszystkich: dla obecnych, a także dla przyszłych kierowców.


Zaproszenie na inaugurację VII edycji kampanii społecznej „Bądźmy Razem Bezpieczni”

Spółka Tramwaje Warszawskie zaprasza na inaugurację VII edycji kampanii społecznej  „Bądźmy Razem Bezpieczni”, która odbędzie się 24 czerwca w godz. 10:00-13:00 na terenie Zajezdni Tramwajowej R1 „Wola” (ul. Siedmiogrodzka 20 wjazd na teren - wyłącznie od ul. Siedmiogrodzkiej). Tegoroczna kampania potrwa do 31 grudnia 2015 roku.

Tramwaje Warszawskie, wpisując się w założenia „Dekady Działań na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2011-2010”, dążą do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jedną z podejmowanych inicjatyw, zmierzających w tym kierunku, jest organizacja kampanii społecznej: „Bądźmy razem bezpieczni”. Kampania ta ma na celu uświadomienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego (m.in. pieszym, kierowcom samochodów, rowerzystom, motocyklistom, a także pasażerom komunikacji miejskiej), jakie mogą być konsekwencje podejmowania ryzykownych działań na drodze czy na torowisku.  Należy podkreślić, iż 80% zdarzeń drogowych w Warszawie (m.in.: kolizje, wypadki) z udziałem tramwaju wynika z braku ostrożności pieszych oraz kierowców samochodów.

Konferencja prasowa i panel dyskusyjny „Dziecko najmniej świadomym
 i doświadczonym uczestnikiem ruchu drogowego”

Inaugurację rozpocznie konferencja prasowa, w której wezmą udział: Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, Jacek Wojciechowicz – Prezydent m.st. Warszawy, Michał Szczerba – Poseł na sejm RP, Piotr Jakubczak – Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz Joanna Baczewska – Członek Zarządu Spółki Tramwaje Warszawskie. Podczas konferencji zostanie m.in. poruszona kwestia  przyczyn wypadków i kolizji.

Zaraz po konferencji odbędzie się panel dyskusyjny w gronie ekspertów bezpieczeństwa ruchu drogowego pt.: „Dziecko najmniej świadomym i doświadczonym uczestnikiem ruchu drogowego”, którego celem jest uświadomienie, jak istotne jest kształtowanie świadomości zagrożeń czyhających na dzieci na drodze już od najmłodszych ich lat.

Symulacja zderzenia tramwaju z samochodem

Głównym punktem inauguracji będzie symulacja wypadku tramwaju z samochodem osobowym oraz pokaz profesjonalnej akcji ratowniczej z udziałem specjalistycznych służb, która pozwoli na zobrazowanie zagrożeń, jakie niosą za sobą brak uważności czy podejmowanie ryzyka w ruchu drogowym.

Uroczyste rozpoczęcie kampanii zakończy spektakl muzyczny pt.: „Bezpieczna droga do szkoły”.


Galeria na szynach i jubileuszowy 20. rok funkcjonowania linii turystycznej T

20 czerwca wraca na warszawskie tory linia turystyczna T. Jest to atrakcyjny sposób na zwiedzanie Warszawy zabytkowym taborem tramwajowym. W tym roku przypada 20. rocznica nieprzerwanego funkcjonowania tej linii w Warszawie.

Z okazji Jubileuszu linii T 20 czerwca na Placu Narutowicza będzie można zobaczyć wystawę fotograficzną, na której prezentowane będą zdjęcia obrazujące historię linii T oraz 35-lecia Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Wystawa będzie miała specjalną oprawę ponieważ zdjęcia będą prezentowane w zabytkowych tramwajach.

Będą to tramwaje typu:

 • A (nr tab. 43) – wyprodukowany w 1907 roku przez firmę Falkenried dla Warszawy. Pochodzi z pierwszej serii wagonów elektrycznych i jest najstarszym tramwajem, będącym w posiadaniu Spółki. Jest to także pierwszy który kursował w 1995 na linii T;
 • Lw (nr tab. 541) – wyprodukowany w 1925 roku przez firmę Linke-Hoffmann. Do Warszawy takie wagony trafiły dopiero w  drugiej połowie lat 40. XX wieku;
 • 13N (nr tab. 407) – wyprodukowany w 1957 roku przez firmę Konstal Chorzów dla Warszawy. Kursował liniowo do końca grudnia 2012 roku;
 • 105N (nr.tab.1001) Tramwaj wyprodukowany w 1975 roku w chorzowskich zakładach Konstal. Jest pierwszym seryjnym tramwajem typu 105N dostarczonym do Warszawy. Kursował w Warszawie w ruchu liniowym do końca 2013 roku, wyremontowany w 2014 r., został doprowadzony do stanu fabrycznego.

Wystawa będzie czynna w godzinach 11.30 – 17.00.

Linia T

Linia T będzie kursować w każdy weekend na trasie:

PL. NARUTOWICZA – Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Poniatowskiego – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – most Śląsko-Dąbrowski – Marszałkowska – Nowowiejska – Filtrowa – PL. NARUTOWICZA.

Tramwaje będą kursowały w godz. 12.00 – 18.30 z częstotliwością co 30 minut. Z Placu Narutowicza tramwaje
z przewodnikiem będą odjeżdżały o godz. 12.00, 13.30, 15.00,16.30 oraz o 18.00. Dodatkowo, o 12.30, 14.00, 15.30, 17.00 oraz o 18.30 kursować będzie Warszawski Tramwaj Promocyjny, w którym będzie można przy akompaniamencie muzyki fortepianowej, pośpiewać znane warszawskie piosenki.

Na linii T będą kursowały 3 tramwaje. Będą to 2 tramwaje zabytkowe typu:

 • K (nr taborowy 403) – Tramwaj wyprodukowany przez Gdańską Fabrykę Wagonów w 1940 roku. Do 1945 roku kursował w Berlinie (stąd potocznie nazywany jest „Berlinką”), później do 1975 r. w Warszawie. Wyremontowany w latach 2013-2014, został doprowadzony do stanu z połowy lat 70-tych XX w, kiedy to zostały wycofywane
  z eksploatacji.
 • 102N (nr taborowy 5) – Tramwaj wyprodukowany w 1969 roku w chorzowskich zakładach Konstal. Kursował
  w Poznaniu do 2003 roku, sprowadzony do Warszawy w 2004 roku. Wyremontowany w 2008 roku -  doprowadzony do stanu fabrycznego.

1.JPG
3.jpg
4.JPG
5.JPG
6.JPG

oraz Warszawski Tramwaj Promocyjny (nr taborowy 1006). Jest to wagon typu 105  wycofany w styczniu 2011 r. z ruchu liniowego , został gruntowanie odnowiony, zaś jego wnętrze zmodernizowane. Do aranżacji wnętrza zastosowano drewno oraz stylowe dodatki (rolety, kinkiety), dzięki czemu wagon zyskał elegancki i wyjątkowy charakter. Dla wygody pasażerów, zastosowano łączony układ siedzeń oraz zamontowano 5 stołów. Aby odróżnić Warszawski Tramwaj Promocyjny od pozostałych wagonów liniowych opracowany został specjalny projekt kreacji zewnętrznej nawiązujący do obecnych miejskich barw Warszawy (żółto-czerwonych).

W wagonach linii T będą obowiązywać bilety ZTM. Więcej informacji na temat rozkładu jazdy oraz taryfy biletowej na stronie ztm.waw.pl